Dr hab. n. med.

MARCIN FRĄCZEK

Otorynolaryngolog

Balonikowanie ujść zatok przynosowych (balonoplastyka)

Co to jest sinusoplastyka?

Balonikowanie ujść zatok przynosowych (balonoplastyka) jest nowoczesną, małoinwazyjną metodą chirurgiczną służącą udrożnieniu ujść zatok przynosowych. Ideę zabiegu najlepiej wytłumaczyć porównując sinusoplastykę do zabiegu udrożnienia naczyń wieńcowych serca.

 

Kto kwalifikuje się do balonikowania ujść zatok przynosowych?

Zabieg tą metodą można wykonać u pacjentów z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych lub nawracającym ostrym zapaleniem zatok u których nie uzyskano poprawy po leczeniu farmakologicznym. Balonikowanie często wykonywane jest u chorych z zatokopochodnymi bólami głowy oraz u osób które nie mają bardzo nasilonych zmian zapalnych i które chcą uniknąć rozległych interwencji chirurgicznych i dłuższej rekonwalescencji. Zabieg może zostać wykonany również u dzieci.

 

Przebieg zabiegu

W CDTMedicus w Lubinie balonoplastyka wykonywana jest zwykle w znieczuleniu ogólnym w warunkach bloku operacyjnego. Podczas zabiegu lekarz laryngolog pod kontrolą endoskopu wkłada przez przytkane ujście do zatoki mały, giętki balonik który następnie jest napełniany solą fizjologiczną. W ten sposób zwężone ujście zatoki jest mechanicznie poszerzane co umożliwia wyrównanie ciśnień i drenaż patologicznej wydzieliny. W ten sposób kolejno, zgodnie z potrzebą udrażniane są zatoki szczękowe, klinowa i czołowa. Każdorazowo otwarta zatoka jest przepłukiwana i oczyszczana z wydzieliny.

Technika jest znacznie mniej inwazyjna niż klasyczna, endoskopowa operacja zatok przynosowych. Podczas tego zabiegu lekarz nie używa praktycznie innych narzędzi poza balonikiem i endoskopem; nie są więc usuwane żadne tkanki miękkie ani kości a zabieg jest praktycznie bezkrwawy.


Czas trwania zabiegu: ok. 60minut

 Alternatywne metody leczenia. Zabieg wykonywany jest zwykle u osób u których brak jest poprawy po leczeniu farmakologicznym (miejscowy i ogólnym). U niektórych chorych rozważyć można wykonanie punkcji zatok szczękowych oraz założenie drenu typu sino-ject. Alternatywą jest również operacja endoskopowa, czynnościową zatok przynosowych (FESS).

SZPITAL CDT MEDICUS W LUBINIE POSIADA CERTYFIKAT "SZPITAL BEZ BÓLU"!

 

 

Jak przygotować się do zabiegu?

Najbezpieczniej zarówno dla Pacjenta jak i lekarza wykonującego zabieg aby chory przygotował się w taki sam sposób jak do czynnościowej, endoskopowej operacji zatok.

 

Powikłania

- krwawienie

- ból

- zakażenie

- uszkodzenie tkanek oczodołu objawiające się zwykle obrzękiem powiek i krwiakiem (ustępującymi samoistnie po kilku dniach)

- brak wystarczającej poprawy i potrzeba wykonania operacji o większym zakresie lub ponownej balonoplastyki

 

 

Często zadawane pytania

 

Czy zabieg balonikowania zatok jest bezpieczny?

Balonoplastyka, w szczególności w USA jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Liczbę pacjentów leczonych tą metodą szacuje się już na setki tysięcy. Pierwsze zabiegi tego typu wykonywane były w roku 2006. Zabieg uznawany jest za bezpieczny a ryzyko powikłań jest bardzo małe. Używane w trakcie zabiegu baloniki są jednorazowe. Istnieje niewielkie ryzyko krwawienia, zakażenia

 

Jak długi jest okres rekonwalescencji po zabiegu balonikowania zatok?

Okres rekonwalescencji jest różny ale zwykle pacjenci po zabiegu balonikowania wracają do pracy i normalnej aktywności już w 2-3 dobie po zabiegu.

 

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?

Przy dobrej kwalifikacji efekty są często trwałe a na pewno utrzymują się kilka lat.

 

Czy zabieg jest skuteczny u dzieci?

Dostępne wyniki prowadzonych badań pokazują że u 8 na 10 dzieci z zapaleniem zatok przynosowych efekty balonikowania utrzymują się bardzo długo. Zabieg balonoplastyki wykonywany jest w przypadkach braku poprawy po usunięciu 3-go migdałka lub równocześnie z jego usunięciem.

 

Czy zabieg balonikowania należy okresowo powtarzać aby mieć stale zdrowe zatoki?

Nie. Przy odpowiedniej kwalifikacji raz wykonany zabieg może dać trwałe efekty. U osób z przewlekłym zapaleniem zatok z polipami balonikowanie z założenia przyniesie tymczasową poprawę.

 

Z jakiego materiału wyprodukowany jest balonik?

Balonik wytworzony jest z miękkiego plastiku który nie zawiera lateksu. W CDT Medicus wykorzystujemy wyłącznie oryginalne baloniki renomowanych firm z USA. Baloniki są jednorazowe.

 

Czy jeden balonik wystarczy aby poszerzyć wszystkie zatoki?

Tak. Stosowane w CDT Medicus systemy umożliwiają udrożnienie wszystkich dużych zatok przynosowych jednym balonikiem.

 

Czy zabieg można wykonać u dzieci?

Tak. Dostępne są baloniki w wersji dziecięcej.

 

Czy wykonanie zabiegu balonikowania można połączyć z plastyką przegrody nosa?

Tak. Te dwa zabiegi mogą a czasami muszą zostać wykonane podczas jednej operacji – jeden po drugim. W pierwszej kolejności prostowana jest przegroda nosa a następnie udrażniane są ujścia zatok przynosowych.

 

Czy w przyszłości po wykonanie zabiegu balonikowania i przy braku poprawy można wykonać inną operację zatok?

Tak. Wykonanie zabiegu balonikowania nie ogranicza możliwości terapeutycznych możliwych do zastosowania u danego Pacjenta.

 

 

Co zabrać do szpitala?

 

Odpowiedź znajdziesz TUTAJ.

 

Gdzie można zgłosić się na wizytę kwalifikacyjną?

Na wizytę kwalifikacyjną podobnie jak na wizyty kontrolne można zgłosić się do CDT Medicus w Lubinie lub przychodni Medix we Wrocławiu. Szczegóły znajdziesz TUTAJ

 

Marcin Frączek

Szpital CDT Medicus, Lubin

Medix, Wrocław 

Rejestracja

Cennik i terminy