KOREKTA ODSTAJĄCYCH USZU (OTOPLASTYKA)
Zabieg którego celem jest zmiana kształtu lub/i wielkości małżowiny usznej. Jest to jeden z najczęstszych zabiegów z zakresu chirurgii estetycznej wykonywany zarówno u kobiet jak i mężczyzn.
KTO KWALIFIKUJE SIĘ DO ZABIEGU PLASTYKI MAŁŻOWIN USZNYCH?
Zabieg wykonywany jest zwykle u:
- osób dorosłych u których odstające małżowiny są przyczyną kompleksów i złego samopoczucia
- dzieci które często z tego powodu są wyśmiewane przez rówieśników
- osób u których kształt małżowin usznych utrudnia noszenie okularów
UWAGI PRZEDOPERACYJNE
Przed operację spotkasz się ze mną w ramach wizyty kwalifikacyjnej. Przedstawisz mi swój punkt widzenia co do oczekiwanej zmiany w wyglądzie małżowin usznych. Podczas spotkania zbiorę informacje dotyczące Twojego stanu zdrowia, chorób na które cierpisz, leków które przyjmujesz, przebytych operacji i znieczuleń. Przedstawię Ci możliwy do osiągnięcia efekt końcowy operacji. Omówiony zostanie przebieg zabiegu oraz możliwe powikłania.
Przed operacją niezbędne będzie wykonanie badania ogólnego krwi (morfologii), układu krzepnięcia, poziomu elektrolitów oraz oceny ciśnienia tętniczego krwi. Jeśli wyniki powyższych badań będą odbiegać istotnie od normy zabieg może się nie odbyć.
Leki, których przed zabiegiem NIE NALEŻY przyjmować:
Istnieją leki, które mogą zwiększyć ryzyko krwawienia w trakcie i po operacji. Preparaty te zawierają m.in. kwas acetylosalicylowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne (są to m.in. Acard, Polocard, Nurofen, Ibufen, Aspirin, Pyralgina, Ketonal itd). Podobne niebezpieczeństwo wiąże się ze stosowaniem leków przeciwzakrzepowych takich jak Heparyna, Warfarin i Plavix (klopidogrel).
Leków tych nie należy przyjmować, co najmniej 7 dni przed operacją. Jeśli leki te przyjmujesz na stałe skontaktuj się z Twoim lekarzem internistą, który zmieni je na „bezpieczne” odpowiedniki.
Na 14 dni przed zabiegiem nie przyjmuj również preparatów zawierających Ginko Biloba, olej lniany, tran z wątroby dorsza, czosnek, żeń-szeń, dziurawiec czworoboczny, witaminę A i E w dużych dawkach.
Zaprzestań palenia papierosów
Palenie tytoniu może poważnie wpłynąć na wynik zabiegu operacyjnego. Palenie stymuluje powstawanie blizn oraz pogarsza gojenie. Z tego powodu lepiej zaprzestać palenia na 3-4 tygodnie przed zabiegiem oraz w kolejnych miesiącach po.
Rozważ konsultacje u lekarza pierwszego kontaktu
W przypadku współistnienia nadciśnienia tętniczego bardzo ważne jest, aby przed zabiegiem operacyjnym zbliżyć wartości ciśnienia tętniczego do normy. Jeśli cierpisz na inne choroby przewlekłe [np. choroby serca i naczyń wieńcowych, płuc (astma oskrzelowa), gruczołu tarczowego, cukrzycę, zaburzenia krzepnięcia, niedokrwistość itd.] lub przebyłeś poważną chorobę (np. zawał mięśnia sercowego, gruźlicę) skonsultuj swój aktualny stan zdrowia ze swoim lekarzem internistą (w ramach POZ). Zgodnie z potrzebą przed zabiegiem operacyjnym może on skorygować leczenie współistniejących chorób.
Do szpitala zabierz leki, które używasz na stałe, nawet te stosowane bardzo rzadko.
Zarezerwuj czas na pierwszą wizytę kontrolną.
PRZEBIEG OPERACJI
Korekta odstających uszu u osoby dorosłej wykonywana jest zwykle w znieczuleniu miejscowym. Dzieci (osoby dorosłe na życzenie) są operowane w znieczuleniu ogólnym. Istnieje wiele technik chirurgicznych możliwych do zastosowania a każdy pacjent traktowany jest indywidualnie. Przed zabiegiem nie ma potrzeby golenia włosów ale warto je solidnie spiąć aby odsłonić maksymalnie małżowinę. Podczas zabiegu pacjent leży na stole operacyjnym na boku tak aby uwidocznić operowaną okolicę. W większości przypadków zabieg rozpoczyna się nacięciem skóry za małżowiną w miejscu normalnie bardzo mało widocznym tak aby ukryć powstałą po operacji bliznę. Zwykle usuwany jest niewielki fragment skóry w tej okolicy. Lekarz uwidacznia chrząstkę małżowiny usznej a następnie zmienia jej kształt oraz grubość formując brakujące elementy. Ten moment przypomina pracę rzeźbiarza. W kolejnym etapie dla utrwalenia otrzymanego efektu zakładane są szwy. Na końcu zszywana jest również skóra za małżowiną w miejscu cięcia oraz zakładany jest opatrunek. Jeśli potrzeba to po drugiej stronie wykonywana jest korekta w podobny sposób. Jeśli zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym to będziesz mogła/mógł opuścić szpital w dniu operacji. Pacjent pozostaje w szpitalu na pierwszą noc po zabiegu operacyjnym jeśli był on wykonany w znieczuleniu ogólnym (narkozie).
Czas trwania zabiegu: obustronna korekta uszu trwa zwykle około 1.5-2 godzin.
Leczenie alternatywne: odstające uszy to defekt kosmetyczny który nie zagraża naszemu zdrowiu i dlatego nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania otoplastyki. Dla osób chcących poprawić swój wygląd nie ma alternatywy. Należy jednak wspomnieć o tzw. metodzie korekcji uszu bez nacinania skóry (ang. incisionless otoplasty). Osobiście nie jestem zwolennikiem tej metody ale w wybranych przypadkach jestem otwarty na jej zastosowanie.
SZPITAL CDT MEDICUS W LUBINIE POSIADA CERTYFIKAT "SZPITAL BEZ BÓLU"!
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
W pierwszym dniu po zabiegu pacjent wraca do szpitala w celu zmiany opatrunku. W kolejnych dniach opatrunek zmieniany będzie samodzielnie przez pacjenta w zademonstrowany przez nas sposób. Zmiana opatrunku jest praktycznie bezbolesna. Opatrunek można zmienić samodzielnie ale lepiej poprosić o pomoc drugą osobę. Jeśli będziesz miała/miał problemy ze zmianą opatrunku zgłoś się bezpośrednio na oddział gdzie pielęgniarka udzieli niezbędnej pomocy. W okresie pooperacyjnym zalecane jest profilaktyczne przyjmowanie antybiotyku w formie doustnej. W okresie pooperacyjnym małżowiny mogą być obrzęknięte i z widocznym wynaczynieniem krwi. Obrzęk i siniaki znikają maksymalnie po 4-6 tygodniach. Po tym okresie nie ma negatywnych śladów przebytej operacji.
Przez 14 dni po operacji wskazane jest stałe noszenie (24h) opaski uciskowej która zapobiega odkształceniu się skorygowanej chrząstki oraz co najważniejsze chroni przed powstaniem krwiaka. Przez kolejne 14 dni zalecane jest dalsze stosowanie opaski ale tylko w trakcie snu. Bandaż elastyczny i opaski medyczne dostępne w aptekach zapewniają lepszy ucisk na małżowiny w porównaniu do opasek na uszy dostępnych w sklepach sportowych.
Jeśli jesteś przyzwyczajony układać głowę w trakcie snu na boku to po operacji możesz odczuwać pewien dyskomfort. Zalecana jest pozycja na wznak tak aby uszy w trakcie snu nie były nadmiernie uciskane.
Po około 9-14 dniach pacjent zgłasza się kolejny raz do szpitala celem usunięcia szwów skórnych. W pierwszym miesiącu po operacji lepiej unikać kąpieli w jeziorach czy rzekach oraz nadmiernego nasłonecznienia. Przez 2 miesiące należy chroni uszy przed zranieniem.
PROBLEMY I MOŻLIWE POWIKŁANA
Rzadko spotykane:
- zakażenie
- krwiak lub ropień które wymagać będą ewakuacji
Bardzo rzadkie ale poważniejsze:
- martwica skóry
- martwica chrząstki zniekształcająca małżowinę
- bliznowiec (przerośnięta blizna)
- ponowne odstawanie małżowiny w wyniku zerwania szwów
- niepożądany kształt małżowiny
- brak czucia w okolicy małżowiny – zwykle przejściowy. Czucie powraca w okresie do 6 miesięcy od operacji
- asymetria małżowin usznych. Niewielka asymetria jest obecna u większości osób i nie powinna być traktowana jako problem. W początkowym etapie gojenia się rany asymetria wynika też z różnego stopnia obrzęku obu małżowin. Istotna i utrwalona asymetria wymagać będzie ponownego zabiegu operacyjnego.
Znajomość tych powikłań oraz przyczyn ich pojawienia się pozwala mi bezpiecznie przeprowadzać zabiegi operacyjne. Proszę abyś ze wszystkimi pytaniami i wątpliwościami zgłosiła/ł się bezpośrednio do mnie.
CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA
Czy zmiana kształtu może wpłynąć na słuch?
Poprawnie wykonana operacja nie pogorszy słuchu.
Na ile dni zwolnienia z pracy należy się przygotować po operacji?
Pacjenci po zabiegu dochodzą do zdrowia dość szybko. Moment powrotu do pracy zależy od jej charakteru ale możliwy jest nawet po kilku dniach.
Kiedy dziecko będzie mogło wrócić do szkoły?
Zwykle po 7-14 dniach
Czy po zabiegu w ranie będzie umieszczony dren?
Nie potrzeby zakładania drenu do rany. W celu ograniczenia możliwości rozwoju krwiaka pacjent powinien nosić na głowie bandaż elastyczny lub odpowiednią opaskę.
Jak mocno powinna uciskać ucho opaska noszona po zabiegu?
Głównym zadaniem opaski jest ochrona małżowiny przed urazem, nie należy więc przesadzać z uciskiem. Tuż po operacji gaziki wkładane pod opaskę powodują że ucisk jest większy.
W jakiej pozycji najlepiej spać po operacji?
Optymalnie byłoby przyjąć pozycję na wznak. Nie jest to jednak bezwzględnie wymagane czego przykładem są dobre wyniki tego typu operacji u dzieci które często zmieniają pozycję w łóżku podczas snu.
Czy po operacji uszy bardzo bolą?
Trudno uogólnić. Większość pacjentów podaje występowanie bólu w pierwszych dniach (do 5-go dnia) po operacji który da się opanować przyjmując doustne leki przeciwbólowe. Czasami dodatkowy dyskomfort powoduje bandaż (opaska uciskowa). W przypadku wątpliwości zwróć się bezpośrednio do mnie – spróbujemy znaleźć rozwiązanie zaistniałego problemu.
Jaki wiek jest najlepszy do przeprowadzenia operacji?
Z wielu powodów najlepiej jest skorygować kształt małżowin w wieku dziecięcym, przed pójściem dziecka do szkoły. Wykonując zabieg właśnie w tym wieku oszczędzimy dziecku potencjalnych przykrości na które może być narażone z powodu odstających uszu. Chrząstka małżowin usznych u dzieci jest bardziej podatna na odkształcenia niż zwapniała chrząstka u osób dorosłych. Tym samym operacja wykonana u dziecka może wiązać się z lepszym efektem estetycznym.
Czy zabiegowi poddają się mężczyźni?
Plastyka małżowin usznych jest częstym zabiegiem u mężczyzn.
Kiedy po zabiegu można umyć głowę?
Zależy to od kilku czyników o których porozmawiamy na wizycie po zabiegu. Proponowałbym, jeśli jest to możliwe wszczymać się aż do usunięcia szwów.
Kiedy będzie można wrócić do ćwiczeń fizycznych?
Zwykle po 10-14 dniach. Unikałbym jednak na początku basenu i gier/sportów kontaktowych.
Jak usunąć przerośniętą bliznę po operacji?
Keloid - czyli przerośnięta blizna jest rzadkim ale kłopotliwym problemem pojawiającym się po otoplastyce. Małe blizny (nie keloidowe) można wyciąć. Ostrzykuje się również lekami lub stosuje laser - zwykle frakcyjny CO2.
Czy przed zabiegiem można przyjmować leki na alergię?
Tak. Leki na alergie nie wpłyną na przebieg zabiegu. O innych przyjmowanych przez siebie na stałe lekach poinformuj lekarza.
Co zabrać do szpitala?
Odpowiedź znajdziesz TUTAJ.
Co zrobić gdy pojawią się niepokojące objawy?
Proszę bez wahania skontaktować się z rejestracją szpitala lub osobiście ze mną. CDT Medicus w Lubinie jest otwarte 24h 7 dni w tygodniu.
Gdzie należy zgłosić się na wizytę kwalifikacyjną?
Wizyta kwalifikacyjna podobnie jak wizyty kontrolne może odbyć się w CDT Medicus w Lubinie lub przychodni Medix we Wrocławiu. Szczegółu TUTAJ
Jeśli chciałaby Pani/chciałby Pan podzielić się swoimi uwagami (zarówno negatywnymi jak i pozytywnymi) dotyczącymi świadczonych przeze mnie usług medycznych proszę o kontakt lub o anonimowe pozostawienie swojej opinii np. na jednym z portali internetowych.
CDT Medicus Lubin
Medix Wrocław