Operacja endoskopowa zatok przynosowych (FESS)
CEL
Celem funkcjonalnej, endoskopowej operacji zatok przynosowych (ang. FESS) jest usunięcie w sposób małoinwazyjny zmian zapalnych (np. polipów), anomalii anatomicznych predysponujących do rozwoju choroby i udrożnienie ujść zatok przynosowych. Zabieg operacyjny przeprowadza się u pacjentów z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych, u których nie osiągnięto poprawy stanu zdrowia po leczeniu farmakologicznym.
U KOGO MOŻNA WYKONAĆ OPERACJĘ ENDOSKOPOWĄ ZATOK PRZYNOSOWYCH?
Głównym wskazaniem jest:
- Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami lub bez ale metodą endoskopową można usunąć rownież:
- Torbiele, kostniaki i śluzowiaki zatok przynosowych
- Anomalie anatomiczne mogące predysponować do częstszych infekcji
- Grzybnie
- Ciala obce (np. materiał stomatologiczny)
PRZED OPERACJĄ ENDOSKOPOWĄ ZATOK PRZYNOSOWYCH
Zabieg operacyjny u każdego pacjent poprzedzony jest wizytą konsultacyjną. Wówczas powinny zostać rozwiane wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące zabiegu, omówione ryzyko ewentualnych komplikacji i szczegółowo kolejne etapy zabiegu.
Przed operacją niezbędne będzie wykonanie badania ogólnego krwi (morfologii), układu krzepnięcia (APTT, INR), poziomu elektrolitów (Na+, K+) oraz ocena grupy krwi pacjenta. Jeśli wyniki powyższych badań będą odbiegać istotnie od normy zabieg nie odbędzie się.
Sukces operacji czynnościowej zatok (FESS) zależy w dużym stopniu od prawidłowego przygotowania się do operacji oraz rzetelnego przestrzegania zaleceń pooperacyjnych. Podstawowe wskazówki zamieściłem poniżej.
Leki, które NALEŻY przyjmować przed operacją zatok przynosowych
W celu zwiększenia efektów operacji i zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa przed zabiegiem Pacjent powinien sumiennie, przez co najmniej 3-4 tyg. przyjmować donosowo krople sterydowe (np. Pronasal, Buderhin, Fanipos, Avamys, Nasonex, Nasometin itp.). Pacjenci chorujący na astmę oskrzelową, z bardzo nasiloną polipowatością błony śluzowej lub po wcześniejszych operacjach zatok powinni dodatkowo przyjmować doustnie sterydy w tabletkach.
Preparaty, które warto kupić już przed operacją zatok przynosowych
Już po kilku dniach od operacji należy bardzo obficie przepłukiwać jamę nosa i zatoki celem ich oczyszczenia z zalegającej wydzieliny oraz skrzepów. Optymalnym sposobem, który gorąco polecam jest używanie dużej objętości wody np. z użyciem zestawu do płukania nosa (np. SinuRinse lub FixSin).
Można również nawilżać błonę śluzową nosa izotonicznym roztworem soli fizjologicznej lub soli morskiej w aerozulu (m.in. preparaty: NasoDrill, Solik, Sinomarin i Marimer). Dostępne są też preparaty natłuszczające w postaci aerozoli i maści.
Po zabiegu będziesz raczej przyjmowała(-ł) antybiotyk doustnie i ponownie krople sterydowe do nosa, na które otrzymasz od nas receptę.
Leki, których przed zabiegiem NIE NALEŻY przyjmować
Istnieją leki, które mogą zwiększyć ryzyko krwawienia w trakcie i po operacji zatok. Preparaty te zawierają m.in. kwas acetylosalicylowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne (są to m.in. Acard, Polocard, Nurofen, Ibufen, Aspirin, Pyralgina, Ketonal itd). Podobne niebezpieczeństwo wiąże się ze stosowaniem leków przeciwzakrzepowych zawierających klopidogrel (np. Plavix, Zyllt, Areplex, Clopidix, Grepid), warfarynę (Warfarin), prasugrel (Efient), acenokumarol (np. Sintrom, Acenocumarol, Syncumar). Leków tych nie należy przyjmować, co najmniej 7 dni przed operacją.
Na 14 dni przed zabiegiem nie przyjmuj również preparatów zawierających miłorzęb japoński (Ginko Biloba), olej lniany, tran z wątroby dorsza, czosnek, imbir, żeń-szeń, dziurawiec czworoboczny, kwasy tłuszczowe Omega-3, witaminę A i E w dużych dawkach. Unikaj również w tym okresie zielonej herbaty.
Również 14 dni przed operacją należy po konsultacji z lekarzem odstawić preparaty zawierające tiklopidynę (np. Aclotin, Clopidix, Egitromb, Grepid, Plavix, Zyllt). Jeśli ww. leki przyjmujesz na stałe skontaktuj się z Twoim lekarzem internistą, który zmieni je na „bezpieczne” odpowiedniki.
Zaprzestań palenia papierosów
Palenie tytoniu może poważnie wpłynąć na wynik zabiegu operacyjnego w obrębie zatok przynosowych. Palenie stymuluje powstawanie zrostów i blizn oraz pogarsza gojenie. Z tego powodu lepiej zaprzestać palenia na 3-4 tygodnie przed zabiegiem oraz w kolejnych miesiącach po zabiegu.
Jeśli potrzeba rozważ konsultacje u lekarza pierwszego kontaktu
W przypadku współistnienia nadciśnienia tętniczego bardzo ważne jest, aby przed zabiegiem operacyjnym zbliżyć wartości ciśnienia tętniczego do normy. Jeśli cierpisz na inne choroby przewlekłe [np. choroby serca i naczyń wieńcowych, płuc (astma oskrzelowa), gruczołu tarczowego, cukrzycę, zaburzenia krzepnięcia, niedokrwistość itd.] lub przebyłeś poważną chorobę (np. zawał mięśnia sercowego, gruźlicę) upewnij się wcześniej u swojego lekarza czy Twój aktualny stan zdrowia pozwoli przeprowadzić zabieg w znieczuleniu ogólnym (narkozie). Lekarz pierwszego kontaktu zgodnie z potrzebą przed zabiegiem operacyjnym może skorygować leczenie współistniejących chorób.
Pamiętaj o dostarczeniu badania TK zatok
Pamiętaj, aby w dniu zabiegu mieć przy sobie płytę CD (lub kliszę) zawierająca badanie tomografii komputerowej (TK) zatok przynosowych, jeśli jej nie przekazałeś nam wcześniej (WAŻNE!!).
Do szpitala zabierz leki, które używasz na stałe, nawet te stosowane bardzo rzadko
Zarezerwuj czas na pierwszą wizytę kontrolną po około 7 dniach od zabiegu.
PRZEBIEG ZABIEGU
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym (jest całkowicie bezbolesny) w warunkach bloku operacyjnego. Często, w pierwszym etapie wykonywana jest plastyka przegrody nosa. Następnie usuwane są wyrostki haczykowate, poszerzane ujścia zatok szczękowych i adekwatnie do potrzeby oczyszczane ze zmian zapalnych zatoki szczękowe, sitowe, klinowe oraz udrażniane ujścia zatok czołowych. Zakres zabiegu jest zależny od nasilenia zmian zapalnych oraz lokalizacji anomalii. Wszystkie etapy operacji wykonywane są pod kontrolą wzroku dzięki użyciu optyki endoskopu. Zarówno endoskop jak i narzędzia chirurgiczne wkładane są przez naturalne otwory nosa i nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych cięć skóry. Bezpieczeństwo zwiększa użycie noża ssąco-płuczącego (shavera). Zastosowanie endoskopów kątowych oraz odpowiednio wygiętych narzędzi umożliwia dotarcie do zakamarków niedostępnych podczas klasycznej operacji zatok. Jeśli potrzeba pod koniec operacji zakłada się w nosie wchłanialne szwy oraz delikatny opatrunek usuwany bezboleśnie następnego dnia. Unikam stosowania klasycznej tamponady wewnątrznosowej, która nie jest najlepiej akceptowana przez pacjentów.
Czas trwania zabiegu wahać się od 1.5 do 2.5 godziny.
SZPITAL CDT MEDICUS W LUBINIE POSIADA CERTYFIKAT "SZPITAL BEZ BÓLU"!
ZABIEGI TOWARZYSZĄCE
Wraz z operacją edoskopową zatok często wykonywane są również inne zabiegi takie jak:
Plastyka przegrody nosa (septoplastyka) - w wielu przypadkach umożliwia wykonanie zabiegu endoskopowego, w innych zapewnia dobrą pooperacyjną drożnośc nosa
Plastyka małżowin nosowych (konchoplastyka) – dodatkowo poprawia drożności nosa (w uzasadnionych przypadkach)
Usztywnienie skrzydełek nosa – potrzebna u osób z wiotkimi skrzydełkami nosa, które zapadają się podczas wdechów
Operacja plastyczna nosa – rzadziej ze względu na rozległość i czasochłonnośc obu zabiegów
Usunięcie migdałka gardłowego - zwykle u dzieci i młodszych pacjentów
Drenaż ucha środkowego - u osób z współistniejącym wysiękowym zapaleniem ucha środkowego
Balonikowanie ujść zatok przynosowych
Balonikowanie trąbek Eustachiusza
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Pierwszą noc po operacji metodą FESS pacjent spędza w szpitalu. W nosie często pozostaje opatrunek z mikroporowatej gąbki oraz czasami płytki silastikowe jeśli korygowany był kształt przegrody nosa. Opatrunek usuwany następnego dnia po operacji a płyki w ciągu 3-7 dni podczas wizyty kontrolnej. Przez kilka dni po zabiegu pacjent może wymagać noszenia opatrunku pod nosem. W tym czasie pacjent może okresowo mieć trudności z oddychaniem przez nos, co powodowane jest obrzękiem błony śluzowej oraz obecnością ww. płytek. Ze względu na obrzęk w nosie trzeba oddychać ustami, co powoduje nieprzyjemne wysuszenie śluzówek jamy ustnej. Towarzyszący dyskomfort można zniwelować przy użyciu środków przeciwbólowych, dostępnych w aptekach bez recepty. Zwykle jama nosa i zatoki przynosowe wypełnione są skrzepami krwi które można usunąć przepłukując nos w odpowiedni sposób. Drożność nosa stopniowo poprawia się ale odtykanie się nosa może trwać nawet kilka tygodni. W pierwszym tygodniu po operacji zaleca sie unikania:
- dużego wysiłku fizycznego (m.in. siłowni)
- gorących i pikantnych potaw i napojów
- napojów alkoholowych i kofeiny
- forsownego wydmuchiwania nosa
- ekspozycji na słońce i wysoką temeperaturę (m.in. solarium, sauna)
- długich lotów samolotem
- kąpieli w basenie i słodkowodnych zbiornikach wodnych
Zaleca się również:
- przyjmowania leków wg sugestii lekarza
- spanie z głową ułożoną wyżej niż tułów
- picie dużej ilości płynów (głównie niegazowanej wody)
- zaprzestanie palenia tytoniu
Do pracy zawodowej większość pacjentów powraca zwykle po ok. 7 dniach. Na zewnątrz nosa i twarzy niewidoczne są jakiekolwiek ślady czy blizny.
CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA
Gdzie można zgłosić się na wizytę kwalifikacyjną?
Na wizytę kwalifikacyjną podobnie jak na wizyty kontrolne można zgłosić się do CDT Medicus w Lubinie lub przychodni Medix we Wrocławiu. Szczegóły znajdziesz TUTAJ
Jakie badanie należy wykonać przed operacją endoskopową zatok?
Przed operacją wymagana jest ocena układu krzepnięcia krwi (APTT, INR), wykonanie ogólnego badania krwi (morfologii) oraz poziomu elektrolitów (Na+, K+), kreatyniny oraz oznaczenie grupy krwi. U pacjentów powyżej 40 r.ż. należy wykonać badanie EKG, a u osób ze schorzeniami dróg oddechowych RTG klatki piersiowej i ew. spirometrię. Osoby chorujące na cukrzycę powinny mieć oznaczony poziom cukru we krwi.
Czy można uniknąć tamponowania nosa po zabiegu?
Założenie opatrunku wewnątrznosowego nie jest rutynowym postępowaniem. Stosuję go wyłącznie w sytuacjach w których podczas operacji uznaję że jego użycie przyniesie pacjentowi korzyść. Jest to zwykle delikatna gąbka, usuwana praktycznie bezboleśnie następnego dnia lub opatrunek wchłanialny.
Czy po operacji zatok pacjent ma podkrążone oczy?
W większości przypadków na twarzy nie ma śladów wykonanego zabiegu. Sporadycznie mogą pojawić się wybroczyny w powiekach dolnych lub ich obrzęk który samoistnie znika po kilku dniach.
Czy po operacji endoskopowej zatok "gorzej się widzi"?
Niepowikłana operacja endoskopowa zatok nie ma negatywnego wpływu na ostrość wzroku pacjenta. Tuż po zabiegu część pacjentów ze względu na obrzęk w nosie i obecność opatrunku łzawi i ma przekrwione spojowki. Dolegliwości szybko ustępują samoistnie. Bardzo rzadko pacjenci podają krótkotrwały ból oka.
Czy po operacji zatok pacjent ma obrzękniętą twarz lub "szeroki nos"?
Sporadycznie może pojawić się obrzęk powiek dolnych, czasami z niewielkimi wybroczynami krwawymi. Bardzo rzadko odma podskórna (powietrze pod skórą powieki i policzka). Dziurki w nosie mogą być nieznacznie porzeszone w przypadku zastosownia opatrunku wewątrznosowego. Wszystko wraca do swoich normalnych wymiarów juz po kilku dniach (lub po usunięciu opatrunku z nosa o ile był zastosowany). Operacja endoskopowa zatok nie zmienia wyglądu pacjenta.
Kiedy ściągane są szwy po operacji zatoki przynosowej?
Zwykle podczas operacji endoskopowej zatok przynosowych lekarz nie zakłada szwów które należałoby usuwać po operacji. Czasami w trakcie zabiegu zakładane są szwy, które wchłaniają się same i lekarz może nawet nie wspomnieć o ich użyciu. Szwy zakładane są zawsze podczas plastyki przegrody nosa - w CDT Medicus w Lubinie wyłącznie takie, który wchłaniają się same po kilku dniach. Szczegóły przedstawi lekarz po operacji.
Czy efekty zabiegu utrzymują się do końca życia?
Niestety niekoniecznie, zależy to od wielu czynnikow i tylko jednym z nich jest dokładnie wykonany zabieg operacyjny. Nie można tego zagwarantować pacjentowi.
Jak szybko po operacji zatok można dobrze oddychać przez nos?
Zależy to od rozległości operacji i intensywności zabiegów higienicznych. Drożność nosa poprawia się wraz z pływem czasu ale już po tygodniu jest zwykle dość dobra.
Jaką pozycję powinien przyjąć w łóżku chory z zatamponowanym nosem?
Pacjent po operacji zatok powinien przyjmować w łóżku raczej pozycję z głową położoną wyżej, a nawet pozycję półsiedzącą. Leżenie całkiem na płasko utrudnia spływ krwi żylnej z regionu głowy i szyi co może nasilać krwawienie z nosa.
Jak szybko po operacji mogą "odrosnąć" polipy?
U pacejntów z tzw. triadą aspirynową (polipowatość zatok, astma oskrzelowa i nietolerancja aspiryny) bardzo szybko - nawet po 2 latach. U wielu innych pacjentów okres ten jest naprawdę bardzo długi i wynosi 10-15 lat.
Czy wykonanie operacji endoskopowej zatok gwarantuje odzyskanie węchu?
U większości pacjentów węch powraca po ustąpieniu obrzęku pooperacyjnego. Niestety, u części osób wielokrotnie wykonywane operacje oraz długo utrzymujący się stan zapalny w jamie nosa mogą być przyczyną nieodwracalnego pogorszenia węchu.
Czy można wykonać operację endoskopową zatok bez prostowania przegrody nosa?
Niektórzy pacjenci, niesłusznie obawiają się plastyki przegrody nosa. W wielu przypadkach duże skrzywienie przegrody nosa uniemożliwia jednak chirurgowi dotarcie do zatok przynosowych. W takiej sytuacji operację zaczyna sie od septoplastyki która jest niezbędna.
Czy można wykonać operację polipów bez znieczulenia ogólnego?
W CDT Medicus w Lubinie takie operacje wykonywane są tylko w znieczuleniu ogólnym czyli narkozie. Narkoza zapewnia bezbolesny i bezstresowy przebieg zabiegu - pacjent nie czuje bólu, nie musi odpluwać spływającej do gardła krwi a lekarz może dokładnie i spokojnie przeprowadzić zabieg. Proszę pamiętać również, że zatoki przylegają do ważnych struktur (oczy, ważne naczynia krwionośne, mózg) dlatego też nieprzewidziane ruchy pacjenta mogą prowadzić do poważnych komplikacji. Nie mogę wykluczyć jednak, że w innych ośrodkach pacjenci z zapaleniem zatok operowani są w znieczuleniu miejscowym.
Jak długo leży się w szpitalu po operacji FESS?
Większość pacjentów po operacji typu FESS opuszcza oddział w pierwszym dniu po zabiegu po wizycie lekarskiej.
Czy wykonuje Pan operacje zatoki klinowej?
Tak. Dostęp endoskopowy może zostać użyty do każdej zatoki również do zatoki klinowej. Izolowane patologie w obrębie zatoki klinowej nie są częste ale mogą być przyczyną przewlekłego bólu głowy.
Najbardziej boję się, że się nie wybudzę po operacji
Przed operacją każdy Pacjent spotyka się z lekarzem anestezjologiem który będzie odpowiedzialny za znieczulenie podczas operacji. Jeśli masz pytania i wątpliwości poinformuj o tym bez wahania anestezjologa. Nasz zespół anestezjologiczny to bardzo doświadczeni lekarze i pielęgniarki pracujący na co dzień w największych szpitalach w regionie. Możesz ich poznać klikając TUTAJ.
Jeśli lęk przed narkozą jest głównym argumentem aby nie poddawać się operacji możesz umówić się w każdym momencie na rozmowę z lekarzem anestezjologiem dzwoniąc pod numer 76 72 82 400.
Czym różni się FESS od miniFESS?
Operacja endoskopowa zatok (ang. FESS) w zależności od nasilenia zmian zapalnych w zatokach może mieć różny zakres. Potocznie, bardziej ograniczone ozabiegi określane są jako miniFESS.
Czy palenie papierosów przed operacją coś zmienia?
Zdecydowanie tak. Pogarsza i tym samym przedłuża gojenie rany pooperacyjnej. Udowodniono również, że efekty operacji utrzymują się krócej u palaczy. Warto pomyślec o zrezygnowaniu z tego nałogu!
Kiedy można zacząć palić papierosy po operacji zatok?
Najlepiej nie wracać do tego nałogu już nigdy. Niech to będzie solidny argument aby zrezygnować z palenia.
Kiedy można napić się alkoholu po operacji endoskopowej zatok?
Myślę, że po 7-14 dniach można spożyć niewielkie ilości niskoprocentowego alkoholu (np. piwo, wino). W pierwszym miesiącu na pewno unikałbym alkoholi wysokoprocentowych. Wszystko zależy od stopnia wygojenia rany co oceni lekarz na wizycie kontrolnej. Alkohol u niektórych pacjentów zwiększy obrzęk błony śluzowej nosa a tym samym nasili dyskomfort. Może również zwiększyć ryzyko krwawienia.
Czy po operacji zatok można od razu stosować krople do nosa?
Jak najszybciej po zabiegu należy stosować krople (aerozole) donosowe nawilżające, regenerujące i natłuszczające błonę śliuzową nosa (j/w). Nie ma p/wskazań do stosowania kropli sterydowych jednakże ekonomiczniej jest wstrzymać się z ich wdrożeniem 1 tydzień.
Kiedy można rozpocząć płukanie nosa i zatok po operacji FESS?
Jak najszybciej. Najlepiej zacząć płukać nos dużą ilością wody już następnego dnia - o ile lekarz nie zalecił inaczej. Warto kupić zestaw do płukania już przed operacją nawet po to aby poćwiczyć wcześniej płukanie nosa. Zachęcam!
Jaka woda morska po operacji jest najlepsza?
Najlepiej używać opisane wyżej zestawy do płukania nosa dużą objętością wody. Dodatkowo można stosować sól fizjologiczą lub wodę morską w aerozolu najlepiej roztwory izotoniczne.
Czy po operacji trzeba przyjmować antybiotyk doustnie?
Nie ma reguły. Decyzja pozostaje w gestii lekarza.
Kiedy po operacji endoskopowej zatok można lecieć samolotem?
Podróż samolotem tuż po operacji nie powinna stanowić zagrożenia dla Pacjenta po operacji zatok. Dużo zależy jednak od rozległości zabiegu i jego przebiegu. Optymalnie jest odczekać z lotem co najmniej kilka dnia. O swoich planach poinformuj lekarza przed operacją.
Jakie leki przeciwbólowe przyjmować po FESS?
Aby złagodzić ból pooperacyjny najlepiej przyjmować paracetamol (w syropie, czopku lub tabletce) który dostępny jest w aptekach bez recepty. W przypadku silniejszego bólu skontaktuj się ze swoim lekarzem który oceni Twój stan i ewentualnie wypisze receptę na inny lek. Staraj się jednak ograniczać przyjmowanie leków p/bólowych ponieważ pogarszają one krzepliwość krwi.
Jak długo po operacji utrzymuje się krwawienie z nosa?
Pacjent opuszczając szpital nie może krwawić z nosa. Krew może pojwić się tuż po operacji oraz zwykle na chwilę po usunięciu opatrunku z nosa (rzadko stosowany). Ślad krwi będzie również widoczny po forsownym oczyszczeniu nosa i usuwaniu strupów nawet po kilku tygodniach od operacji. W przypadku niepokojącego krwawienia skontaktuj się z lekarzem.
Przez jaki okres po zabiegu z nosa wypłukiwane są strupy? Jak długo oczyszczaja sie zatoki po operacji?
Zwykle dość długo, a zależy to głównie od rozległości zabiegu i zaawansowania choroby. Raczej nie krócej niż 1 miesiąc. Często zaschnięta wydzilina i strupy wypłukiwane są nawet po 2-3 miesiącach po operacji endoskopowej zatok. Dlatego przez tak długi okres czasu należy płukać nos ww butelką.
Po operacji pojawiło się chrapanie. Czy to normalne?
Tuż po zabiegu z powodu obrzęku w nosie niektórzy pacjenci chrapią. Problem ustępuje z czasem jeśli wywołany był tylko ww obrzękiem.
Kilka dni po operacji pojawiła się gorączka. Czy mam się niepokoić?
Wzrost temperatury ciała kilka, kilkanaście dni po operacji zatok spowodowany jest zwykle infekcją. Dochodzi do niej w wyniku zakażenia zalegającej w zatokach i nosie krwi i wydzielliny oraz zablokowaniem przez obrzęk pooperacyjny ujść zatok. Wzrost temeratury ciała nie ustępujący po lekach p/gorączkowych wymaga konsultacji lekarza.
Po zabiegu mam bardzo dużą suchość w gardle. Jest to dużym dyskomfortem dla mnie
Po operacji w związku z pogorszoną drożnością nosa pacjent przez kilka-kilkanaście dni oddycha głównie przez usta. Nawet jeśli stara się je zamknąć w dzień to z pewnością przez kilka godzin w nocy śpi z otwartymi ustami. Powoduje to wysychanie błony śluzowej w jamie ustnej i gardle. Aby złagodzić suchość należy pamiętać aby w okresie pooperacyjnym pić dużo niegazowanej wody.
Kiedy po operacji endoskopowej zatok można wrócić do pracy?
Zależy to od wykonywanego zawodu. W większości przypadków pacjenci powracają do pracy po 7-10 dniach.
Kiedy można wrócić do uprawiania sportu?
Nie wcześniej niż po 14 dniach, a do dużego wysiłku fizycznego i na basen raczej po miesiącu.
Czy należy usuwać torbiele z zatok przynosowych?
Zależy to od wielkości, lokalizacji a przede wszystkim od objawów które podaje pacjent. Większośc torbieli zastoinowych nie wymaga leczenia.
Czy operacja zatok szczekowych jest taka sama jak operacja zatok przynosowych?
Zatoki szczękowe to część zatok przynosowych. Operacja zatok szczękowych to po prostu ograniczona operacja zatok przynosowych. Endoskopowy zabieg w zakresie zatok przynosowych zwykle mniej obciąża pacjenta. O zakresie zabiegu decyduje lekarz po zbadaniu pacjenta i zapoznaniu się z badaniem TK.
Co oznacza skrót FESS?
FESS to akronim wyrażenia Functional Endoscopic Sinus Surgery co po polsku znaczy Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok Przynosowych (FEOZP).
Który zabieg jest skuteczniejszy FESS czy balonikowanie ujść zatok?
Balonikowanie ujść zatok przynosowych jest zabiegiem operacyjnym znacznie mniej inwazyjnym niż klasyczna operacja typu FESS. Inne są wskazania do obu tych operacji. Większość chorych ze znacznym nasileniem zmian zapalnych kwalifikuje się raczej do operacji typu FESS a nie do balonikowania ujść zatok. Decyzje podejmuje lekarz na podstawie wyniku badania TK i obrazu klinicznego choroby.
Czy zabieg FESS można wykonać jeśli na wardze pojawiła się opryszczka?
Nie operuje się pacjentów z opryszczką wargową. Należy najpierw wygoić zmienione chorobowo miejsce. U pacjentów z nawracającą opryszczką można przed zabiegiem zastosować profilaktycznie odpowiednie leki.
Kiedy należy zgłosić się na pierwszą wizytę kontrolną? Czy jedna wizyta kontrolna jest wystarczająca?
Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się zwykle po około 7 dniach. Bardzo często Pacejnt po operacji zatok musi pojawić się u lekarza jeszcze kilka razy w celu oczyszczenia nosa ze strupów i wydzieliny. Zapraszam na kolejne wizyty do CDTMedicus ale mogą się one odbywać u lekarza laryngologa w miejscu zamieszkania Pacjenta.
Czy w szpitalu CDTMedicus możę pozostać na noc osoba towarzysząca?
Tak. W takim przypadku pacjent otrzymuje pokój dwuosobowy. Cena operacji nie obejmuje jednak kosztu noclegu osoby towarzyszącej. W zakładce galeria możesz zobaczyć jak wygląda oddział i sale chorych.
Co zabrać do szpitala?
Sprawdź klikając TUTAJ
Czy operację FESS można w CDTMedicus wykonać na NFZ?
Tak. Szczegóły w rejestracji szpitala.
Czy otrzymam zwolnienie z pracy po operacji?
Każdy pacjent operowany w CDTMedicus w Lubinie ma prawo do zwolnienia lekarskiego (L4) w okresie pooperacyjnym.
Gdzie zgłosić się po operacji w przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości?
Szpital CDTMedicus w Lubinie jest otwarty 7 dni w tygodniu.
W 2017 roku CDT MEDICUS w Lubinie świętuje 25 lecie istnienia
RYZYKO ZWIĄZANE Z WYKONANIEM OPOERACJI ENDOSKOPOWEJ ZATOK PRZYNOSOWYCH
Każdy zabieg chirurgiczny może wiązać się z następstwami, które są wynikiem choroby i leczenia i mają prawo wystąpić po zabiegu
oraz z powikłaniami, które choć nie są wynikiem błędu to są zdarzeniami niepożądanymi, niemniej należy się z nimi liczyć.
Znajomość tych niebezpieczeństw oraz ich przyczyn pozwala mi bezpieczniej przeprowadzić zabieg.
Wieloletnie doświadczenie, jakim dysponuję gwarantuje bezpieczeństwo jednakże po operacji typu FESS mogą wystąpić następujące powikłania:
DOŚĆ CZĘSTE ale niegroźne:
→ Krwawienie, może wymagać założenia opatrunku donosowego
→ Odma na twarzy, zwykle w obrębie powiek
→ Obrzęk, zasinienie, ból w okolicy nosa i oczodołu
→ Formowanie się strupów, skrzepów, ewakuacja fragmentów tkanek, nieprzyjemny zapach
→ Konieczność oczyszczania nosa i nakładania maści
→ Rozwój zrostów wewnątrznosowych
→ Dolegliwości o charakterze neuralgii
→ Bardzo rzadko: trwały brak węchu po zabiegu
BARDZO RZADKIE, lecz poważniejsze
→ Masywne krwawienie
→ Krwiak oczodołu
→ Uszkodzenie nerwu wzrokowego
→ Utrwalone objawy ze strony oczodołu: zaburzenia widzenia (dwojenie), łzawienie itp.
→ Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
→ Płynotok wymagający przeprowadzenia zabiegu naprawczego
→ Odma śródczaszkowa
Powyżej wymieniono większość następstw i powikłań, które mogą wystąpić, ale w medycynie zawsze może dojść do sytuacji jeszcze nieopisanej związanej z nietypową anatomią lub nietypową reakcją organizmu pacjenta.
Proszę abyś ze wszystkimi pytaniami i wątpliwościami zgłosiła/zgłosił się bezpośrednio do mnie.
CDT MEDICUS, Lubin
MEDIX, Wrocław